Touristenservice Wisła

Notizbuch (0)
    
Homepage » Attraktionen in der Umgebung » Höhlen und Grotten » Jaskinia Lodowa
 

Jaskinia Lodowa

andere Namen
Jaskinia Partyzancka
Kategorie
Höhlen und Grotten,
 
Jaskinia Lodowa
Fotogalerie sehen
 

Jaskinia Lodowa usytuowana jest na południowo-wschodnim stoku Hycry (szczyt o wysokości 929 metrów nad poziomem morza będący najwyższym punktem grzbietu zwanego Beskidem Węgierskim). Jest niewielką grotą, o szczelinowym charakterze, znajdującą się w dawnym wyrobisku kamieniołomu. Długość podziemnych korytarzy wynosi tutaj około trzydziestu dwóch metrów. Z dotarciem do Jaskini Lodowej nikt nie powinien mieć większych problemów. Położona jest bowiem w lesie otaczającym Szczyrk.

Do jaskini można dojść od przystanku PKS Szczyrk-Wodospad. Trzeba przejść na drugą stronę Żylicy i udać się trasą wzdłuż lewego brzegu rzeki. Następnie naszym oczom ukaże się kamienista droga prowadząca w górę, która prowadzi na skraj lasu. To właśnie tutaj można dostrzec niewielki łom z wejściem do groty. W 1974 roku, kiedy to ponownie podjęto eksploatację lokalnego kamieniołomu, otwór wejściowy do jaskini zawalił się. Szybko jednak ponownie go przekopano i obecnie z powodzeniem można wejść do jaskini. Wejście prowadzi do dużej sali o długości ponad 15 metrów i wysokości 5 metrów. Brak tutaj charakterystycznych dla większych podziemnych grot krętych korytarzy, stromych kominków czy szczelin.

Dlatego też jaskinia ta jest typowo turystyczną atrakcją i każdy może wejść do środka bez konieczności asekuracji, odpowiednich lin czy umiejętności wspinaczkowych. O jej uroku przesądzają przede wszystkim ciekawe nacieki lodowe, które niemal przez cały rok pokrywają ściany groty i spąg. Zwłaszcza latem wchodzących do wnętrza uderza przyjemny chłód. W czasie drugiej wojny światowej w jaskini tej ukrywały się lokalne odziały partyzanckie. Stąd też się wzięła druga nazwa Jaskini Lodowej.

Wśród miejscowej ludności jest ona nazywana bowiem Jaskinią Partyzancką. Jaskinia Lodowa w rejonie Beskidu Węgierskiego jest ciekawą atrakcją dla turystów odwiedzających Szczyrk. Ta niewielka jaskinia stanowi bowiem łatwo dostępną i urokliwą podziemną grotę. A i niejeden turysta będący pod wrażeniem tego rodzaju atrakcji zaraził się miłością do speleologii i zapragnął poznać bardziej niebezpieczne i mniej dostępne skalne groty.

» Quelle: Jaskinia Lodowa
Kommentare
 
In der Nähe
 
 
 
 
Ferien
Fürs Wochenende
Konferenzen, Schulungen
Integrationsveranstaltungen
Für Aktive
mehr »
 

Wetter in Wisła

Temp.
0 °C
Regen 0.0 cm
Schnee 0.0 cm
Wind 0 km/h
  Einzelheiten »
 
 

Statistik


Gäste on-line: 6
Besuche heute: 235
Besuche insgesamt: 2778552
seit: 2012-10-11
Generierungszeit: 0.15
 
 

Sehen Sie auch


 
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Jegliche Rechte vorbehalten.
Wisła - wir präsentieren Hotels, Übernachtungen, Spa, Denkmäler und viel mehr...
Hotelisko.pl